Bill Gates

Człowiek skazany na sukces.

Bill Gates człowiek skazany na sukces, amerykański przedsiębiorca, filantrop oraz główny architekt oprogramowania i były prezes zarządu korporacji Microsoft giganta sektora technologii informacyjnych.

Historia sukcesu


William (Bill) Henry Gates III urodził się 28 października 1955 roku w Seattle w zamożnej rodzinie. Od najmłodszych lat zamiłowanie do nauk ścisłych i informatyki ujawniało jego geniusz. W wieku 13 lat rozpoczął naukę w ekskluzywnym liceum Lakeside School, wtedy właśnie rozpoczęła się jego przygoda z komputerem. Wyszukiwał błędy w oprogramowaniach Computer Center Corporation w zamian za możliwość bezpłatnego korzystania z urządzenia. Poszerzał swoją wiedzę i kształcił się, głównie w dziedzinie informatyki. W wieku 14 lat rozpoczął pracę w kolejnej firmie, gdzie zarabiał pierwsze pieniądze (20 000 dolarów).

Rozpoczął studia na jednej z najlepszych uczelni Harvard University, gdzie poznał przyszłego wspólnika Steve’a Balmera, z którym stworzył nową wersję języka programowania Basic, podstawę pierwszego mikrokomputera MITS Altair. W 2000 roku Gates mianował Balmera dyrektorem generalnym Microsoftu.
Wielki wizjoner nowych technologii zrezygnował z nauki, by stworzyć własny biznes. Dzięki temu odważnemu posunięciu w 1975 roku, w wieku 20 lat założył firmę Microsoft, a jego wspólnikiem został Paul Allen. Początkowo spółka nazywała się Micro-soft (ang. microcomputer– mikrokomputer i software – oprogramowanie). W ciągu następnego roku łącznik zniknął i 26 listopada 1976 r. nazwa Microsoft została zarejestrowana w Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych USA.

Były sukcesy, ale były także porażki. Współpraca z Jack’em Tramielem, założycielem firmy Commodore okazała się dla Gatesa największą z nich, ponieważ młody biznesmen zgodził się na sprzedanie praw do korzystania z Microsoft Basic za jednorazową kwotę 25 000 dolarów. Commodore rozwijało się w takim tempie więc Gates na swojej decyzji stracił ogromne pieniądze, jednak wiedział, że każde potknięcie jest nauką na przyszłość i musi wyciągnąć z niego wnioski.

Bill Gates zajmował się biznesową stroną działalności firmy, ale także nadal programował. Przez pierwsze 5 lat osobiście sprawdzał każdą stworzoną przez pracowników linijkę kodu i jeśli tylko uważał to za stosowne - dokonywał zmian.

Od założenia Microsoftu w 1975 roku do 2006, Gates miał decydujący głos w strategii biznesowej firmy. Według opinii współpracowników, charakteryzował go brak szacunku do zespołu i impulsywność, jednak równie szybko wycofywał swoje uwagi. 15 czerwca 2006 Gates ogłosił, że przez najbliższe 2 lata będzie stopniowo wycofywał się z pełnionej przez siebie funkcji, by móc poświęcać więcej czasu na działalność dobroczynną. Do 2020 roku pozostawał jednak w zarządzie firmy na doradczym stanowisku

W 2000 roku wspólnie z żoną założył największą prywatną fundację charytatywną na świecie - Bill&Melinda Gates Foundation. W 2016 roku prezydent USA Barack Obama uhonorował parę Prezydenckim Medalem Wolności za działalność filantropijną. Fundacja Gatesów przekazała już 100 mln dol. na walkę z koronawirusem, a konkretniej na stworzenie szczepionki przeciwko wirusowi.

Ciekawostki:


→ W 1999 majątek Gatesa przekroczył wartość 100 miliardów dolarów, w konsekwencji czego media zaczęły określać go jako „centymiliardera”.

→ Według tygodnika Time Gates należy do 100 ludzi, którzy najbardziej wpłynęli na losy świata w XX wieku.

→ W fabularyzowanym dokumencie z 1999 Piraci z Krzemowej Doliny Bill Gates jest jednym z głównych bohaterów. Jego rolę odtwarza Anthony Michael Hall.

→ Do Gatesów należy Kodeks Leicester, napisany przez Leonarda da Vinci, zakupiony za 30,8 miliona dolarów na aukcji w 1994 roku.