J. K. Rowling

Jak stworzyć globalną markę wykorzystując marzenia i pasje?

Historia angielskiej pisarki J.K. Rowling jest doskonałym przykładem, że wytrwałość i upór w realizacji celu mogą doprowadzić do spełnienia marzeń i osiągnięcia światowego sukcesu. Czerpanie inspiracji z własnego życia i wyciąganie wniosków, przy odpowiednim wykorzystaniu własnego potencjału oraz pasji może doprowadzić do stworzenia globalnej marki.

Prawdziwa historia sukcesu

J.K. Rowling, a właściwie Joanne Murray z domu Rowling urodziła się 31 lipca 1965 roku w Chipping Sodbury w Anglii. Autorka słynnej na całym świecie serii książek o Harrym Potterze, pod naciskiem rodziców ukończyła studia w kierunku filologii klasycznej na University of Exeter. Po studiach Zamieszkała w Londynie i rozpoczęła pracę sekretarki w Amnesty International. Kilkukrotnie zmieniała pracodawców, wciąż pisząc do szuflady. Po dwóch próbach pisarskich nastąpił przełom w jej karierze. W 1990 roku, gdy Rowling czekała na spóźniający się o cztery godziny pociąg z Manchesteru do Londynu wymyśliła pewnego bohatera, chłopca o czarodziejskich mocach. Od razu po powrocie do domu przelała wszystkie myśli na papier tworząc historię, która za kilka lat stanie się znaną i
kochaną na całym świecie bestsellerową serią o Harrym Potterze. Kolejne fakty z życia autorki stawały się inspiracją do tworzenia historii o czarodziejach. Śmierć matki, mocno wpłynęła na Joanne, ale ukształtowała charakter i życiorys głównego bohatera książki. Autorka postanowiła, że niezwykła moc Harrego Pottera będzie pochodzić z miłości jaką darzyła go matka. Z tej ogromnej miłości odda życie, aby ratować chłopca.
W 1991 roku Rowling wyjechała do Portugalii, aby rozpocząć nowy rozdział w swoim życiu. Rozpoczęła pracę w szkole językowej w Porto, po kilku miesiącach wzięła ślub z portugalskim dziennikarzem telewizyjnym. Ich córeczka Jessica urodziła się w 1993 roku. Jednak brutalna przemoc męża zmusiła Rowling do rozwodu i wyprowadzki do Szkocji, gdzie mieszkała jej siostra.
Samotna matka na zasiłku z trzema rozdziałami opowieści o Harrym Potterze nie potrafiła poradzić sobie z życiem. Brak pieniędzy i strach przed przyszłością sprawiły, że Rowling popadła w depresję i z myślami samobójczymi poddała się leczeniu w szpitalu. Nawet ta dramatyczna sytuacja stała się inspiracją dla pisarki by stworzyć nowych bohaterów i historie do książki.
W 1995 roku Rowling skończyła pisać powieść, której nadała tytuł "Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Samodzielne próby w poszukiwaniu wydawcy zakończyły się niepowodzeniem. Pisarka zdecydowała się na współpracę z agencją literacką oferującą pomoc młodym, obiecującym artystom - Christopher Little. Pomimo, że agencja nie zajmowała się literaturą dziecięcą, sekretarka, którą urzekła historia przygód małego czarodzieja, przekonała szefa, aby zrobili wyjątek i wydali książkę dla dzieci. Przyszły światowy bestseller odrzuciło około 12 wydawnictw. Dopiero po roku londyńskie wydawnictwo Bloomsbury dostrzegło w Harrym Potterze ogromny potencjał sprzedażowy. Ośmioletnia córka dyrektora wydawnictwa po przeczytaniu pierwszego rozdziału od razu poprosiła o kolejne. Książka zafascynowała nie tylko dziewczynkę, ale także krytyków i miliony fanów na całym świecie. Amerykańska wytwórnia filmowa Warner Brothers kupiła prawa do ekranizacji powieści w 1998 roku. Była sekretarka, po 8 latach niepowodzeń stała się milionerką, jednak nigdy nie zapomniała o swoich marzeniach, czerpiąc inspiracje nawet z najgorszych porażek. Książki o Harrym Potterze zostały przetłumaczone na 60 języków. W 2004 roku magazyn
Forbes ogłosił J.K. Rowling pierwszą kobietą, która na pisaniu książek zarobiła miliony, szacując jej majątek na około 600 milionów funtów. W 2007 roku J.K.Rowling napisała ostatnią część przygód o Harrym Potterze.
Cztery ostatnie powieści z cyklu ustanawiały kolejne rekordy jako najszybciej sprzedające się książki w historii. W 2007 roku J.K.Rowling napisała ostatnią część przygód o Harrym Potterze. Na rynku wciąż pojawiają się dodatkowe publikacje autorki w ramach serii o czarodziejach.
Harry Potter jest obecnie uznawany za markę globalną, której wartość określa się na około 15 milionów dolarów. Ogromny sukces odniosły nie tylko książki i filmy, ale także gadżety promocyjne, kolekcje odzieżowe oraz gry komputerowe i planszowe. Uniwersum Harre’go Pottera stało się częścią popkultury. Nawet na stacji kolejowej King’s Cross stworzono peron 9 ¾.
J.K. Rowling szybko zyskała, ale i szybko utraciła status miliarderki, ponieważ mocno angażuje się w działalność charytatywną. Znaczna część dochodu z książek np. Fantastyczne Zwierzęta przekazana jest na cele dobroczynne. Pisarka wspiera wiele organizacji takich jak np. Comic Relief , One Parent Families i Multiple Sclerosis Society.
Otworzyła także własną fundację – Lumos, co w świecie czarodziejów oznacza: zaklęcie oświetlające.

Historia sukcesu J.K.Rowling jest wyjątkowym przykładem jak dzięki determinacji zamienićswoje marzenia i pasje w miliony, nie tracąc przy tym własnych wartości. Autorka stworzyła dla dzieci i dorosłych niesamowity świat magi i czarodziejstwa. W realnym życiu również oświetla i wspiera swoich fanów angażując się w liczne akcje charytatywne.

CIEKAWOSTKI

→ Urodziny Harry’ego Pottera wypadają 31 lipca, czyli na ten sam dzień, w którym obchodzi je autorka. Dokładnie tego dnia, w jedenaste urodziny, Harry otrzymuje list z zaproszeniem do Hodwartu i dowiaduje się o swoich magicznych zdolnościach.
→ Z powodów marketingowych Joanne Rowling podpisała cykl o Harrym Potterze „J.K. Rowling”. Wydawca brał pod uwagę, że młodzi chłopcy nie będą chcieli czytać książki napisanej przez kobietę. Rowling nie ma drugiego imienia – K. pochodzi od imienia jej babci, Kathleen.