Jeff Bezos

Historia sukcesu Amazon.com

Twórca Amazonu w 2018 roku znalazł się na czele Listy Najbogatszych Ludzi Świata „Forbes", a jego majątek oszacowano na 112 mld dolarów. Jeff Bezos to człowiek o olbrzymich pokładach wiary we własne możliwości, otwarty umysł, który potrafi realizować projekty, pozornie niemożliwe. Oprócz internetowego sklepu Amazon.com, założył także przedsiębiorstwo przemysłu kosmicznego Blue Origin, a w 2013 r. kupił „The Washington Post”. Jaką drogę przeszedł Jeff Bezos, aby dosięgnąć nieba?

Zanim powstał Amazon

Richard L. Brandt, autor książki "One Click: Jeff Bezos and the Rise of Amazon.com", przyczyn sukcesu firmy Amazon szukał w dzieciństwie jego twórcy. 

Jeff urodził się 12 stycznia 1964 roku. Kiedy miał cztery latka, ojciec zabrał go po raz pierwszy na farmę w Teksasie, gdzie aż do ukończenia 16. roku życia spędzał każde wakacje. Polował, oporządzał bydło, naprawiał maszyny i tworzył… W szkole średniej rozpoczął pierwszą pracę w restauracji McDonald’s. 

W 1986 roku ukończył Princeton University, gdzie studiował elektrotechnikę i informatykę. Po studiach pracował w firmie zajmującej się technikami finansowymi Fintel, później został product managerem w Bankers Trust. W 1990 zaczął pracę w nowojorskim funduszu hedgingowym D. E. Shaw & Co. Tam poznał swoją przyszłą żonę MacKenzie Tuttle, z którą przez 25 lat prowadziła normalne, rodzinne życie. 

Światowy gigantem e-commerce

Co to jest ten cały internet? 26 lata temu takie pytanie zadał Jeffreyowi Bezosowi, pierwszy inwestor firmy Amazon.com, jego – ojciec, który przeznaczył na interes syna większość oszczędności. W 1991 roku powstały pierwsze strony www, dwa lata później powstała pierwsza (prymitywna) wyszukiwarka internetowa. Wizjonerzy dostrzegli ogromny potencjał Internetu, w tej nielicznej grupie przedsiębiorców byli m.in. twórcy portalu Yahoo (1994 r.) i Jeff Bezos, który stwierdził: Zauważyłem, że w ciągu roku liczba użytkowników Internetu wzrosła o 2300 proc. Nic w naturze tak szybko nie rośnie! Zacząłem się więc zastanawiać jaki typ działalności mógłby skorzystać w tym szybko zmieniającym się środowisku. 

W 1993 roku 30-letni Jeff Bezos rzucił pracę wiceprezesa ds. finansów w firmie D.E. Shaw w Nowym Jorku i rozpoczął tworzenie biznesplanu. Spośród skrupulatnie przygotowanej listy dwudziestu kategorii produktów, które miały szansę sprzedawać się online, Bezos wybrał książki, cieszące się wówczas ogromnym rynkiem zbytu. Internet dawał duże możliwości dystrybucji, aby produkty mógłby dotrzeć do każdego klienta. Zainwestował 10 tysięcy dolarów zgromadzone przy wsparciu rodziców, jednak kwota okazała się niewystarczająca więc zwrócił się o wsparcie w wysokości 11 mln dolarów do byłego pracodawcy.

W kwietniu 1995 roku, w garażowym biurze w Seattle ruszyła pierwsza internetowa księgarnia – Amazon. Wtedy jeszcze nikt nie podejrzewał, że firma stanie się jednym z najdroższych przedsiębiorstw na świecie. W biurze postawiono dzwonek, którym informowano zespół, gdy ktoś dokonał zakupy, jednak po kilku tygodniach dzwonek musiał zostać schowany, ponieważ liczba zamówień dziennie przekraczała 100. Amazon wysyłał produkty do wszystkich stanów USA oraz do 45 krajów, a jego tygodniowy obrót przekroczył 20 tys. dolarów. 

14 maja 1997 roku Amazon wszedł na giełdę NASDAQ z początkową wyceną akcji na poziomie 18 dolarów (dla porównania, we wrześniu 2018 r. cena jednej akcji Amazona wyniosła 1974 dolarów). 

W 1998 roku Jeff Bezos rozszerzył ofertę o muzykę i filmy. Amazon doświadczył pierwszego szaleństwa przedświątecznych zakupów, pracownicy prosili o pomoc swoich znajomych i członków rodzin, ponieważ brakowało rąk do pracy. Od tej pory w okresach większego zapotrzebowania na towary, Amazon zatrudnia wielu pracowników sezonowych.

Prawie 10 lat później, w 2007 roku na rynku pojawił się Amazon Kindle – pierwsze na świecie przenośne urządzenie do czytania e-booków i e-gazet, który zapewnia dostęp do 90 tys. książek w wersji cyfrowej. Początkowo czytnik miał nazywać się Fiona od córki bohatera książki "The Diamond Age" autorstwa Neala Stephensona. Powieść opowiadała o inżynierze, który zdobył interaktywną książkę, chcąc ją podarować swojej córce Fionie.  Ostatecznie czytnik otrzymał nazwę Kindle (rozpalać).

Dziś firma Amazon, która przez lata stała się największym sklepem internetowym na świecie, sprzedającym wszystko – od książek po ubranka dla dzieci i żywność – jest też najbardziej wartościową marką na świecie, wycenianą na 150 mld. dolarów. 

Majątek Bezosa po raz pierwszy przekroczył 100 mld dolarów 24 listopada 2017 roku, kilka miesięcy później założyciel Amazona z 112 mld dolarów, oficjalnie został najbogatszym człowiekiem na świecie. Pokonał Billa Gatesa, który miał wtedy 90 mld dolarów, a także Warrena Buffetta z 84 mld dolarów. 

Sięgając gwiazd…

Wszystkim przedsiębiorcom doradzam 

wytrwałość, cierpliwość i dar przekonywania, 

lecz nade wszystko wiarę we własną wizję. 

- Jeff Bezos

W 2000 roku Jeff Bezos założył przedsiębiorstwo przemysłu kosmicznego o nazwie Blue Origin, którego celem jest zaprojektowanie i budowa systemów załogowego transportu suborbitalnego i orbitalnego. W czerwcu 20019 roku z przedsiębiorstwo przeprowadziło pierwsze testowe odpalenie silnika BE-7, który ma zostać wykorzystany w projekcie lądownika księżycowego Blue Moon. 

Firma Blue Origin została wybrana 16 maja 2019 roku jako jedna z 11 firm do opracowania rozwojowego prototypu statku transferowego i modułu zniżania załogowego lądownika księżycowego. 

Działalność charytatywna

W 2018 roku Jeff razem z żoną założył organizację Day One, która oferuje pomoc ubogim rodzinom i ma na celu stworzenie sieci bezpłatnych przedszkoli wysokiej jakości dla biednej społeczności. Jeff Bezos wspiera m.in. Muzeum Historii i Przemysłu w Seattle, Centrum Badań nad Rakiem Freda Hutchinsona oraz organizację Worldreader.

W 2019 roku Jeff Bezos oznajmił, że Amazon, stanie się neutralny pod względem emisji związków węgla do atmosfery do roku 2040. Firma ma między innymi zakupić 100 tysięcy elektrycznych pojazdów dostawczych. 

Ciekawostki

→ Jeff Bezos chciał początkowo nazwać firmę magicznie brzmiącym słowem "cadabra", jednak brzmiało zbyt podobnie do "cadaver", oznaczającego zwłoki. Kolejnym pomysłem była nazwa "relentless" (po polsku nieustępliwy). Ostatecznie zdecydował się na słowo "Amazon", nawiązujące do największej rzeki na świecie, czyli Amazonki. 

→ Amazon jako pierwszy udostępnił klientom możliwość zamieszczania na swojej stronie recenzji książek, niezależnie od tego czy były one pozytywne, czy negatywne. 

1 października 2013 roku Jeff Bezos wykupił za 250 mln dolarów ukazującą się od 1977 roku największą gazetę codzienna w Waszyngtonie w USA - „The Washington Post”.