Oprah Winfrey

Niezwykła historia silnej kobiety, która wygrała z losem.

Oprah Winfrey, jedna z najbardziej wpływowych kobiet świata. Królowa amerykańskiej telewizji. Przez 25 lat prowadząca talk-show The Oprah Winfrey Show, które oglądało codziennie 10 mln widzów, program doczekał się ponad 4,5 tys. odcinków. Dziś jest królową medialnego imperium oraz prawdziwą ikoną telewizji. 


Ciężkie dzieciństwo


Urodziła się 29 stycznia 1954 roku w mieście Kosciusko w Missisipi. Jej rodzicami była dwójka nastolatków Vernity Lee i Vernona Winfreya, którzy rozstali się wkrótce po narodzinach. Wychowaniem Oprah zajęła się babcia. Żyły w ubóstwie, brakowało pieniędzy na jedzenie i ubrania. Mała Oprah ubierała worek po ziemniakach zamiast sukienki. Dzięki trudnemu dzieciństwu w ubóstwie nauczyła się ciężkiej pracy i dyscypliny, a także zamiłowania do książek. Już jako trzylatka potrafiła czytać. Chętnie recytowała Pismo Święte, dlatego mówiono o niej: Mały Kaznodzieja. Problemy przyszły później, gdy jako sześciolatka zamieszkała z matką. 

Oprah Winfrey była bita i wykorzystywana seksualnie. W jednym ze swoich programów wyznała dramatyczne fakty z dzieciństwa: „Miałam dziewięć lat, gdy zgwałcił mnie kuzyn, potem inni członkowie rodziny, których nie chcę wymieniać z imienia” - powiedziała. W studiu nagraniowym zapadła cisza. Po chwili wyznała widzom, że w wieku 14 lat zaszła w ciążę ze swoim wujem, jej synek umarł dwa tygodnie po urodzeniu. Była w emocjonalnej czarnej dziurze, otępiała, nieszczęśliwa, zdradzona i upokorzona przez dorosłych, jej sposobem na ucieczkę od smutnej rzeczywistości były narkotyki. 

„Byłam zerem i tak się czułam, ból zagłuszałam narkotykami i alkoholem. Nie wiem, co by ze mną było, gdyby nie wziął mnie do siebie ojciec” - wyznała Oprah Winfrey.


Nowy etap w życiu


Życie młodej, zniszczonej kobiety zmieniło się, gdy zamieszkała z ojcem, który jako pierwszy zauważył w córce ogromny potencjał. Zapewnił jej bezpieczeństwo i poprawił samoocenę. Oprah była kontaktowa, otwarta na ludzi, bystra i szybko przyswajała wiedzę. Przy wsparciu ojca zdobyła wykształcenie na Uniwersytecie Stanowym Tennessee. W 1972 roku zajęła pierwsze miejsce w konkursie czarnoskórej miss. 

„Zaproszono mnie do radia, miałam opowiedzieć o sobie. Nikt nawet nie przypuszczał, że ludzie będą tak chętnie słuchać nikomu nieznanej smarkuli, że zaproponują mi pracę w radiu, potem telewizji”. Tak rozpoczęła się kariera, przyszłej królowej amerykańskiej telewizji. 

W 1984 roku zaczęła prowadzić talk-show "AM Chicago", który z miesiąca na miesiąc stawał się coraz popularniejszy. Choć początkowo przestrzegano ją, że czarnoskóra kobieta nigdy nie osiągnie wielkiego sukcesu w telewizji, zaledwie dwa lata później zmieniono tytuł na "The Oprah Winfrey Show". 


The Oprah Winfrey Show


W ciągu 25 lat wyemitowano ponad 4,5 tysiąca odcinków. Gośćmi programu były zarówno sławy, jak i zwykli ludzie. Odcinek, w którym po długiej przerwie od wywiadów wystąpił  Michael Jackson oglądało 90 milionów widzów. W The Oprah Winfrey Show po raz ostatni w swoim życiu wystąpił na scenie Liberace, a Ellen DeGeneres ujawniła się jako lesbijka. Winfrey zapraszała do studia ofiary molestowania seksualnego, żołnierzy wracających z wojny w Iraku, uzależnionych albo zmagających się z nadwagą. Oprah w swoim programie, nie tylko słuchała z ogromnym zaangażowaniem gości, ale także odsłaniała samą siebie. 

Przez 25 lat była inspiracją i głosem wsparcia dla wielu milionów amerykanów. Kochała się dzielić nie tylko słowami, ale i obdarowywać swoich widzów prezentami. W 2004 roku, z okazji startu nowego, już 19. sezonu show, każdy widz w studio otrzymał niesamowity prezent - kluczyki do nowego samochodu Pontiac G6! Na widownię zasiadły specjalnie wyselekcjonowane osoby, głównie kobiety, które miały utrudniony dojazd do pracy oraz niepełnosprawne lub z problemami finansowymi. Firma General Motors opłaciła wszystkie kwestie podatkowe, a każdy nowy właściciel mógł po prostu sprzedać samochód.  


Koniec kariery w talk-show


W ciągu 25 sezonów w programie "The Oprah Winfrey Show" wzięło udział 30 tys. zaproszonych gości, a wśród nich światowi przywódcy i celebryci. Na widowni łącznie zasiadło milion osób. Program emitowany był w 150 krajach świata. 

Oprah nie jest tylko pierwszą Afroamerykanką-miliarderką, ale przede wszystkim niezwykle wpływową kobietą. Przez 25 lat zmieniał myślenie Amerykanów na wiele ważnych społecznie spraw i uczyła tolerancji. Miała mocny wpływ na powstanie ustawy o przeciwdziałaniu wykorzystywania dzieci. 

Pod koniec 2009 roku ogłosiła, że 25. sezon będzie ostatnim The Oprah Winfrey Show. ,,Kocham ten program. On był moim życiem. Ale kocham go na tyle, że wiem, kiedy powiedzieć dość" – wyjaśniła. 

Ostatni rok emisji zaskakiwał i bił rekordy. W jednym z odcinków wziął udział urzędujący prezydent Barack Obama wraz z Pierwszą Damą Michelle Obama. Był to pierwszy taki przypadek w historii "The Oprah Winfrey Show". Prezydent podziękował Winfrey za 25 lat pracy i ogromne zasługi dla kraju. Dwa lata później Oprah Winfrey została uhonorowana Medalem Wolności, najwyższym odznaczeniem cywilnym Stanów Zjednoczonych.

Podczas ostatniego odcinka, wśród 13-tysięcznej widowni w United Center w Chicago zasiadło wiele słynnych osobistości m.in. Aretha Franklin, Tom Hanks, Beyoncé oraz Madonna. Cały program był wyjątkowy i różnił się od wszystkich pozostałych w całej historii programu, ponieważ był o jego wieloletniej prowadzącej -  Oprah Winfrey.


Globalna marka własna 


Odniosła spektakularny sukces na światową skalę, stworzyła własną markę i stała się inspiracją na kobiet na całym świecie. Mimo ogromnej fortuny jakiej się dorobiła wciąż pozostała sobą. Szczerze mówi o sobie: „Jak większość kobiet nie mam figury modelki, borykam się z nadwagą. Chudnę i tyję na przemian, bo albo się odchudzam, albo jem bez opamiętania. Lubię oglądać telewizję, trudno mi zmusić się do wysiłku fizycznego. Mam przyjaciółki, z którymi plotkuję. Naprawdę nie czuję się od nikogo lepsza”.

W 2018 roku podczas ceremonii wręczenia Złotych Globów została nagrodzona za całokształt twórczości. Cały świat mówił o jej przemowie: „Chciałabym powiedzieć wszystkim dziewczynom, które nas oglądają, że na horyzoncie widać nowy dzień! I kiedy nadejdzie świt, będziemy to zawdzięczać mnóstwu niezwykłym kobietom, z których wiele jest tu dziś z nami i niektórym fenomenalnym mężczyznom – wszyscy oni walczą o to, by zostać liderami, którzy wprowadzą nas w czas, kiedy nikt nie będzie już musiał mówić ja też”. Wielu Amerykanów uważa, że Oprah Winfrey jest nadzieją dla przyszłości USA i oddało by na nią swój głos w wyborach prezydenckich. 


Działalność charytatywna 


W 2007 roku Oprah Winfrey otworzyła szkołę z internatem dla dziewczynek w RPA - Oprah Winfrey Leadership Academy for Girls. Akademia działa w celu zapewnienia możliwości edukacyjnych i przywództwa dla uzdolnionych naukowo dziewcząt z ubogich środowisk w Południowej Afryce. 

Do swojej fortuny doszła samodzielnie, ciężką pracą, dlatego aktywnie wspiera biedne społeczności i udziela się na rzecz równouprawnienia i praw kobiet. Łącznie przekazała ponad 400 milionów dolarów na cele charytatywne. Założyła Fundację "The Angel Network", w ramach której pomaga ubogim, chorym i bezdomnym.

Obecnie Oprah Winfrey prowadzi nowy program „Oprah Talks COVID-19”, w którym porusza tematy dotyczące koronawirusa, m.in. z osobami bezpośrednio nim dotkniętymi. Show jest dostępne bezpłatnie na platformie Apple TV+. Oprah przeznaczyła 10 mln dolarów na walkę z pandemią. Największa część kwoty została przeznaczona dla nowo powstałego Amerykańskiego Funduszu Żywności, którego współzałożycielem jest Leonardo DiCaprio.